היוגה בימינו

במאתיים השנים האחרונות התפתחו, סגנונות שונים שלקחו את היוגה הבסיסית (זו המכונה "האתה יוגה" ועדיין נחשבת לפופולרית במיוחד) למקומות שונים.

הבחירה של המערב ביוגה כאחת מן הפילוסופיות הבולטות להיטמע בה קשורה, כפי הנראה, לשילוב התפיסתי בין גוף לנפש. הולדתן של מסורות חדשות במערב אמנם מאריכה במידה רבה את חיי היוגה כדרך, אבל בחלק מהזרמים המהות הולכת ומשתנה. אם במזרח מוענקת חשיבות עליונה למעבר בין דורי של המסורת היוגית, סגידה למורים (גורו), שאיפה לביטול מוחלט של האגו, שימוש במנטרות ועוד כהנה וכהנה אלמנטים תרבותיים אופייניים, הרי שהמערב חידש את המסורת היוגית ועיצב חלק מעקרונותיה בהתאם לרוחו.

מורים רבים המלמדים יוגה משלבים בתוכה אלמנטים של מסורות אחרות, לאו דווקא מזרחיות, כמו פלדנקרייז, אלכסנדר ועוד.

אף שישנם סוגים רבים של פיתוחי יוגה, ארבעה ענפים שלה נחשבים לידועים ביותר: ויניאסה, אשטנגה, איינגר ושיווננדה. בכל הארבע מתרגל המתאמן אסנות יוגה ונשימות מונחות, אך השיטה, דרך הביצוע והמטרה שמאחורי התרגילים, משתנות.

בתי הספר המוכרים ביותר הם:

1. "איינגר" –

הפילוסופיה העומדת מאחורי שיטת יוגה זו, גורסת כי מקורן של כל הבעיות והמחלות הוא בחוסר איזון בין הגוף לנפש. לכן שמה האיינגר דגש לא רק על כיתות תרגול רגילות, אלא גם על כיתות טיפוליות ושיקומיות שבהן מקבלים המתאמנים המתמודדים עם תחלואים שונים, תרגילים מיוחדים – כל אחד תוך התמקדות בבעיה שממנה הוא סובל.

בתרגול ישנוי שימוש בעזרים ודגש על ביצוע מדויק של התנוחות.

2. "שיווננדה" –

המאופיין ע"י תשומת לב לתהליכים הפנימיים, חשיבה חיובית ומדיטציה. אם ב- אשטנגה עובדים על חיזוק הגוף, ב- שיווננדה ההתקדמות באה מתוך הרפיה, לא מתוך מאמץ. התרגול הוא בעיניים עצומות, כדי שהאדם יהיה עם עצמו בזמן האימון ויסתכל פנימה. התרגול בנוי על 12 אסנות בסיסיות, עם וריאציות שונות, שעל פי התורה מספיקות לתחזוקת הגוף כולו. התרגול כולל נשימות ("פראנאיימות") לניקוי הגוף הפיזי והאנרגטי, וחימום המורכב מ- 12 התנועות ברצף של 'ברכת השמש'".

3. אש'טנגה וויניאסה יוגה –

שיטה זו הקיימת בהודו 150 שנה, הגיעה לארצות הברית לפני עשרים שנה בלבד, אך נהפכה בתוך זמן קצר ללהיט בשל היותה יוגה דינמית ואינטנסיבית במיוחד, המאופיינת ע"י תרגול אינטנסיבי ונמרץ, המגלם בתוכו את שמונת אברי היוגה. האשטנגה מחברת את התרגול לחיי היום-יום. המתאמן אינו חווה תחושה של התנתקות. העבודה מתבצעת בעיניים פקוחות ועם גוף שאינו רפוי אלא מוחזק. מכיוון שכך, במהלך האימון מקבל המתאמן תחושות של אנרגיה, חיוניות וחיות שעוזרות לו להמשיך ולתפקד באופן נמרץ ויעיל במשך כל היום.

4. "וויניאסה" –

תרגול המאופיין ע"י הדרגתיות, מתינות והתאמה אישית. תנוחה מרכזית שסביבה נבנה האימון כולו.

בנוסף לארבעת בתי הספר הגדולים ביותר ישנם ענפים שנוספו ל"האתה יוגה" בארץ בשנים האחרונות הם:

1. יוגה הוליסטית-

אחת המובילות בתחום זה היא פסי פייג ובשיטתה היא מדגישה תהליך התפתחות אינדיבידואלי לכל תלמיד.

2. ויני-יוגה (שיטת דסיקשר)-

ויני יוגה היא השיטה השלישית שצמחה מבית מדרשו של קרישנמצ'אריה וזו השיטה שאימץ בנו דסיקשר, ופול הארווי הוא תלמיד של דסיקשר ממשיך להוביל ולקדם אותה במערב. פירוש המושג ויני-יוגה הוא "יישום היוגה", ולמעשה מדובר בארגז כלים ועקרונות ליישום נכון של היוגה.זוהי יוגה עדינה, איטית וממוקדת המותאמת לכל אדם ע"פ צרכיו. יוגה איטית אך עם זאת עוצמתית.

3. ביקראם יוגה-

שיטת יוגה שנולדה לפני 35 שנים בסן פרנסיסקו ע"י ביקראם צ'אודרי, שנולד בהודו ב- 1946.העבודה משלבת יוגה בחדר מחומם ב 35 מעלות, דבר המקנה לגוף מרווח עבודה גדול המונע פציעות ופותח את הגוף לעומק. האימון בונה שרירים חיצוניים ופנימיים ומחזק את הגוף והנפש, מחזק את המערכת החיסונית וגורם להרגשה כללית טובה.

4. Ayur Yoga-

תלמידיו ונציגיו של א. ג. מוהן בארץ – עבודה עם הגוף והנשימה השמה דגש על תרפיה והתאמה אישית לכל מתרגל.

5. יוגה יאם-

נוצרה ע"י ניסים אור ים, שמגדירה כיוגה אנרגטית מדיטטיבית, המשלבת את ענפי היוגה הקלאסיים – האתה יוגה, ראג'ה יוגה, מדיטציה, קונדאליני יוגה.

6. קונדליני יוגה-

היא יוגה של הארה מוצגת כמדע קדוש וסודי שהובא למערב על-ידי יוגי בהג'אן ב-1969. זוהי טכנולוגיה, שמטרתה לעורר את הפוטנציאל הרוחני והיצירתי באדם כדי לחיות חיים מתוך מודעות. תרגול שמכיל אוסף של כלים, המתבססים על הממשק של שלוש רמות תודעה, פיזית, נפשית ורוחנית.

7. יוגה צחוק-

הקונספט של יוגה צחוק פותח על ידי ד"ר מאדן קטריה רופא ממומבאי, הודו. במרס 1995 ד"ר מאדן קטריה, רופא משפחה ממומבאי הודו, כתב מאמר שנקרא "צחוק – התרופה הטובה ביותר" עבור המגזין "רופא משפחה". המאמר נלקח לבדיקה עלי ידי ד"ר ברק מאוניברסיטת לומה לינדה.

8.בריגו יוגה-

רג'ה-יוגה לפי מסורת הבריגהו -יוגה, הינה הנושא המרכזי הנלמד בבית הספר. היא נלמדת כיום באופן ישיר מד"ר שרי ברהמה גופאל בהדורי היושב בואראנסי שבהודו, ומתלמידו הבכיר שיושנקאר טריפאטי(שיבוג'י). שיטה זו שייכת לרג'ה יוגה ומבוססת על סדרות של תרגילים המוליכים לריכוז גבוה ושקט פנימי שמהווים את הבסיס לחקירה העצמית.

חשוב לציין, כי  ישנה התפתחות ערה של תחום תרגול היוגה והזרמים מתרבים כל הזמן. הבאתי לפניכם רק חלק מהתמונה.